Достапни линкови

Хаг: Дел Понте повикува на усвојување резолуција за Југославија во ОН


Главниот обвинител во Хашкиот трибунал Карла Дел Понте вчера го повика Советот за Безбедост на Обединетите нации да усвои резолуција со која ке направи притисок врз Југославија да ги предаде на трибуналот 11 те лица осомничени за воен криминал.Дел Понте додаде дека Трибуналот има информации оти комндантот на боснаските срби Ратко Младич кој е еден од осомничените се наога во Југославија.
XS
SM
MD
LG