Достапни линкови

Копенхаген: Данска ќе го разгледа барањето за екстрадиција на Ахмед Закајев


Данска денеска се очекува да го разгледа барањето на Русија за екстрадиција на чеченскиот потпретседател Ахмед Закајев кој вчера на барање на Москва е уапсен во Копенхаген.Данскиот минситер за паравда Лена Есперсен изјави дека се потребни цврсти докази за обвинението на Москва дека Закајев помогнал во подготовките на минатонеделаната заложничка криза во московскиот театар , пред тој да може да биде екстардиран од Данска во Русија. Есперсон додаде дека Русија мора, да вети оти Закајев нема да биде осуден на смртна казна.
XS
SM
MD
LG