Достапни линкови

Москва: Хјуман Рајтс Воч бара независна истрага


Хјуман рајтс Воч денеска повикаа за започнување на независна истрага за минтонеделнта заложничка криза на 750 лица во која според официјална Москва над 100 лица умреа како последица на гасот што го употребија руските специјалци за нивно ослободување од чеченските герилци. Според Хјуман рајтс многу прашања сеуште не се одговорени. Доказите како што сметаат тие, покажуваат оти заложниците умреле бидејќи не им била укажана медицинска помош веднаш по нивното осободување.
XS
SM
MD
LG