Достапни линкови

Сицилија: Вонредна состојба во реонот на вулканот Етна


Италијанскаат влада прогласи вонредна состојба во регионот на вулканот Етна на Сицилија откако подрачјето на Катанија вчера беше погодено од земјотрес со интензитет од 4,4 стетпени според Рихтеровата скала.Од тоа подрачје 1400 лица останаа без покрив над главата а засега нема информции за жртви. Земјотресот е посчедица на активирањето на вулканот во неделата кога беше исфрлена лава и до 200 метри височина.
XS
SM
MD
LG