Достапни линкови

Копенхаген: Данската полиција го уапси Ахмед Закајев по барање на Русија


Данската полиција го уапси чеченскиот помошник премиер Ахмед Закајев на барање на официјална Москва, според кое тој е осмничен за помагање во подготовката на минитонеделаната заложничка криза во московскиот театар и за учество во други терористчки акти. Закајев кој присутвуваше на Светскиот чеченски конгрес во Копенхаген, чие што одржување беше причина за дипломатската криза мегу Русија и Данска, треба да и биде екстардиран на Русија.
XS
SM
MD
LG