Достапни линкови

Њујорк: Бликс повика на усвојување резолуција за враќање на инспекторите во Ирак


Шефот на инспекторите за оружје на обединетите нации Ханс Бликс и директорот на агенцијата за атомска енергија Мухамед Ел Барадеј побараа земјите членки на Советот за безбедност едногласно да усвојат резолуција за Ирак, која во целост ке го подржи вракањето на инспекторите. Бликс, на работниот состанок во Советот за безбедост потенцираше дека е корисно Ирак да биде предупрен оти одбивањето соработка со инспекторите нема да помине без последци. Дебатата во ОН за резолуцијата за Ирак траеше доволно долго рече портпаролот на Белата Куќа, Али Флејчер. САД очекуваат за резолуцијата да се гласа неделава.
XS
SM
MD
LG