Достапни линкови

Бразил: Луиз Инацио Лула да Силва нов претседател на Бразил


Луиз Инацио Лула да Силва е новиот претседател на Бразил, покажуваат неофицијалните резултати од вчерашните избори. Лула да Силва, поранешен металски работник и шеф на синдикатот добил шеесет и еден процент од гласовите пред Хозе Сера – кандидатот на владејачката коалиција. Силва ќе стане прв левичарски претседател на Бразил досега.
XS
SM
MD
LG