Достапни линкови

Мексико: САД, Јужна Кореа и Јапонија бараат од Северна Кореа да се откаже од нуклеарната програма


САД, Јужна Кореја и на Јапонија бараат Северна Кореја да се откаже од нејзината нуклерана програма изјавија лидерите на тие земји Џорџ Буш, Ким Дај Јанг и Јониширо Коизуми на Азиско пацифишкиот форумот во Мексико што е фокусиран на глобалната борба против тероризмот а на кој присуствуваа претствници на 21 земја во светот. Зборувајќи на форумот американскиот претседател Џор Буш исто така изјави дека САД се подготвени да ја предводат коалицијата за разоружување на Ирак, а доколку Ирак го одбие тоа ќе се соочи со последици.
XS
SM
MD
LG