Достапни линкови

Косово: Демократскиот сојуз на Ибрахим Ругова победи на локалните избори


Демократскиот сојуз на Ибрахим Ругова победи во 12 општини на вчерашните локални избори на Косово за 920 мандати во 30 општини на Косово соопшти денеска Косовската акција за цивилна иницијатива. Според првичните резулатати, на второ место е демократската партија на Хашим Тачи, а трета е Алијансата на Рамуш Харадинај. Србите чиј што одзив на гласањето беше минимален ќе формираат власт во четири општини на Косово. Конечните резулатати од гласењето ке бидат познати на 31 октомври.
XS
SM
MD
LG