Достапни линкови

Вашингтон: САД ќе му укаже на Тајван дека не поддржува независност


Американскиот претседател Џорџ Буш и кинескиот претседател Џијанг Цемин денеска во Тексас изразија загриженост за нуклеарната програма на Северна Кореја и ветија оти ќе работат за мирно решение на тој проблем.Буш изјави дека САД ќе го искористат своето влијание за да се смират разликите мегу Кина и Тајван и вети дека на Тајван јасно ќе му биде укажано дека САД не ја поддржуваат нивната независност.
XS
SM
MD
LG