Достапни линкови

Мериленд: Ќе се бара смртна казна за снајперистот


Обвинителството на САД во Мериленд соопшти дека ќе изработи шест досиеја против двајцата осмничени во серијата снајперски напади во околината на Вашингтон во изминатите 20 тина дена во кои загинаа 10 лица. Обвинителството планира за обвинетот 41 годишниот Џон Елен Мухамед -инаку ветран на американската армија - да побара смртна казна, додека неговиот соучесник - 17 годишев Џон Малво веројатно ќе ја одбегне смртната казна поради малолетност. Полицијата не ги соопшти мотивите за убиствата.
XS
SM
MD
LG