Достапни линкови

Косово: Изборен молк пред локалните избори


На Косово денеска започна изборниот молк – дваесет и четири часа пред отворањето на гласачките места за локалните избори. Околу милион и триста илјади граѓани со право на глас в недела ќе избираат деветстоини и шеесет свои претставници во триесет косовски општини. Србите ќе учествуваат на изборите само во пет косовски општини во кои тие се мнозинство.
XS
SM
MD
LG