Достапни линкови

Хјустон: Цемин утре ќе разговара со Буш


Кинескиот претседел Џијанг Цемин кој денеска притигна во Хјустон изјави дека очекува позитивни резулатати од утрешните разговори со американскиот претседател Џорџ Буш. Тие треба да бидат фокусирани врз позицијата на Кина за американската драфт резолуција за Ирак, како и за северно – корејската нуклеарна програма. Цемин додаде дека цврстите релации меѓу Кина и САД се битни за мирот и просперитетот.
XS
SM
MD
LG