Достапни линкови

Брисел: Дводневен самит на лидерите на ЕУ


Лидерите на Европската Унија денеска го започнуваат дводневниот самит во Брисел кој ќе биде фокусиран врз прошируавњето на Унијата за деет нови земји до 2004-та година. Предлогот за планираното проширување, доцна синоќа беше поддржан од парламентот на Холандија, на маратонската 12 часовна седница, со што е надминато стравувањето оти минатонеделниот распад на владата ќе ги искомликува плановите за евро-проширувањето.
XS
SM
MD
LG