Достапни линкови

Белград: Посета на Карла Дел Понте


Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла Дел Понте денеска престојува во еднодневна посета на Белград. Обвинителство во Хаг е незадоволно од соработката со југословенските и српските власти, бидејќи смета дека во Србија се крие бившиот командант на босанските срби Ратко Младиќ, обвинет за геноцид, како и уште десетмина други обвинети од хашкиот трибунал.
XS
SM
MD
LG