Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореа низ дијалог е подготвена да ја надмина кризата


Северна Кореа соопшти дека е подготвена низ дијалог да ја надмине кризата околу нејзините нуклеарни потенцијали доколку Соединетите Држави престанат да ја третираат како непријател. Северно-корејското државно радио оцени дека Соединетите Држави се виновни за неспроведувањето на договорот од 1994 година за неширење на нуклеарното оружје. Во меѓувреме, во Москва престојува американскиот државен подсекретар Џон Болтон на разговори за светската безбедност.
XS
SM
MD
LG