Достапни линкови

Ирска: 67 насто од Ирците за проширување на ЕУ


Според прелиминарните резултати околу 67 проценти од Ирците на вчерашниот референдум се изјасниле за планираното проширување на Европската Унија. Исходот од референдумот во Ирска е одлучувачки за зголемувањето на Унијата бидејки негативниот резултат ќе го стопира целиот процес планиран за 2004 година.
XS
SM
MD
LG