Достапни линкови

Либија: Францускиот шеф на дипломатијата во обид да ги подобри односите со Либија


Францускиот министер за надворешни работи Доминик Де Вилпен разговараше со либијскиот лидер Моамер Гадафи за подобрување на односите мегу двете земји кои во изминатите две години беа во криза. Агенциите jавуваат дека Вилпен на Гадафи му предал писмо во кое францускиот претседател Ширак изразил пофалба за улогата на Либија во воспставувањет на мирот и стабилноста на африканскиот континент. Односите мегу двете земји се заострија за време на воените судири во Нигерија во 1989 година.
XS
SM
MD
LG