Достапни линкови

Вашингтон: Северна Кореа призна дека тајно развивала нуклеарно оружје


Портпаролот на Стејт департментот Ричард Баучер синока изјави дека Северна Кореја при посетата на американскиот дипломат Џејмс Кели во таа земја признала дека тајно развива нуклеарно оружје. Со тоа Северна Кореја го прекршува договорот од 1994 та година кога се обврза дека ке ги замрзне плановите за производство на тоа оружје. Баучер додаде дека САД бараат мирно решение за ситуациајта и ја повика Северна Кореја да ја елиминира нуклеарната програма која отвора можност во Азија да се создаде ново кризно жариште.
XS
SM
MD
LG