Достапни линкови

Њујорк: Дебата во ОН за Ирак


Претставниците на повеќе земји од светот, на дебата за Ирак што се одржува во Советот за безбеднсот во Обединетите нации изјавија дека треба да им биде дадена шанса на инспекторите за оружје да влезат во Ирак пред заканата од употреба на воена сила. Ирачкиот амбасадор Мохамед Ал Дури ги обвини САД дека се обидуваат да го блокираат вракањето на инспекторите со цел да го нападнат Ирак и да го контролираат Блискот исток.Амбасадорите на земјите од блискиот исток во обединетите нации изјави дека воената акција на САД врз Ирак може да го дестабилизира регионот во наредните години.
XS
SM
MD
LG