Достапни линкови

Берлин: Нов договор за коалицирање меѓу социјалдемократите и зелените


Социјал демократите на Германскиот канцелар Герхард Шредер и нивните партнери од Зеланата партија денеска треба да потпишат нов договор за коалицирање во наредните 4 години.Во новата влада Социјал демократската партија ке има 10 кабинетски места, додека зелените ке добијат три министерства.
XS
SM
MD
LG