Достапни линкови

Авганистан: Американската војска нашла поголемо количество оружје


Американската војска вчера нашла голем арсенал со оружје во два магацина во јужниот дел на Авганистан. Портпаролот на војскта на Соединетите држави полковник Роџер Кинг изјави дека досега помал дел од оружјето е префрлено во 25 камиона а војниците го пребројуваат преостанатиот арснал. Според Кинг се верува дека оружјето му припаѓало на Падаш Кан Задран одметнат воен диктатор кој ги напаѓа америкнските трупи со цел да ја преземе контролата врз тој дел на Авганистан.
XS
SM
MD
LG