Достапни линкови

Вашингтон: Се разгледуваат модели за преодна власт во Ирак по воената акција


Соединетите држави разгледуваат повеке модели за евентулана преодна власт во Ирак, по завршувањето на воената акција против режимот на Садам Хусеин, изјави синоќа американскиот државен секретар Колин Пауел.Еден од проектите предвидува да има период на транзиција од неколку месеци до неколку години пред да биде воспоставена изборната цивилна власт во Ирак. Американски командант би бил именуван како најголем официјален претствник на Ирак додека САД не го отстранат оружјето за масовно уништување од таа земја.
XS
SM
MD
LG