Достапни линкови

Хелсинки: Седум загинати во експлозија на бомба близу Хелсинки


Седум лица загинаа во синоќешната експлизија на бомба во еден град во близина на Хелсинки, соопшти финската полиција. Уште најмалку 60 лица од кои 10 потешко се исто така повредени, а покривот на трговскиот центар каде што се случила експлозиајта е делумно урнат. Премиерот на Финска Паво Липонен рече дека експозијата претставува акт на тероризам но оти е рано да се каже дали станува збор за терористичка група или за индивидуален напад.
XS
SM
MD
LG