Достапни линкови

Пакистан: Најголема поддршка за фундаменталистите на изборите


На вчерашните парламентарни избори во Пакистан најголема подршка, според првичните резултати, доби коалицијата на исламските фундаменталистички партии. Од 61 место во Националното Собрание коалицијата доби 21, додека провладината Муслиманска Лига освои 15 пратенички места. Опозиционата Пакистанска народна партија на бившата премиерка во егзил Беназир Буто доби 11 пратеници.
XS
SM
MD
LG