Достапни линкови

Берлин: Шредер ја поддржа одлуката за проширување на ЕУ


Германскиот канцелар Герхард Шредер изрази силна поддршка за одлуката на Европската Комисија за проширување на Унијата за 10 нови земји до 2004 та година. Портпаролот на Стејт Департментот на Соединетите држави Ричард Баучер пак рече дека Унијата треба да разговара колку што е можно побргу со Турција која не ги исполни условите за влез. Вашингтон верува оти Турција како членка на НАТО и припаѓа на Европа.
XS
SM
MD
LG