Достапни линкови

Брисел: Европската Комисија ќе ги соопшти земјите што ќе влезат во ЕУ во 2004


Европската комисија денеска се очекува да соопшти кои земји ќе можат да и се приклучат на Европската Унија во 2004-та година. Речиси сигурни се 10 држави – Чешка, Естонија, Унгарија, Латвија, Литванија, Полска, Словачка, Словенија, Кипар и Малта, а конечната одлука ќе биде донесена на самитот на Унијата во декември во Копенхаген.
XS
SM
MD
LG