Достапни линкови

Вашингтон: Мала е веројатноста Ирак прв да ги нападне САД


Според проценката на ЦИА, мала е веројатноста Ирак прв да ги нападне Соединетите Држави, но доколку биде нападнат Багдад веројатно ќе одговори со биолошко и хемиско оружје. Документот е објавен во момент кога двата дома на американскиот конгрес расправаат за резолуцијата со која на претседателот Џорџ Буш му се дава овластување за употреба на сила против Ирак, доколку не прифати разоружување.
XS
SM
MD
LG