Достапни линкови

Босна: Најголемата мултиетничка партија послабо од очекувањата на изборите


Лидерот на босанската најголема мултиетничка партија Социјал Демократската Партија Златко Лагумџија изјави дека неговата партија според прелиминарните резулатати по вчера одржаните избори на сите нивоа освоила помалку гласови од очекуваното. Меѓутоа Лагумџија потенцираше дека е најбитно што на гласањето чии што одзив изнесува 53 проценти, ниту нациналните партии во Босна и Херцеговина не добиле мнозинство од гласовите. Во нациналистичката СДС пак велат оти очекуваат да бидат доминантни во парламентот на Република Српска.
XS
SM
MD
LG