Достапни линкови

Грција: Завршува состанокот на министрите за одбрана на ЕУ


Денеска завршува дводневната средба на Министрите за одбрана на Европската Унија во Грција на која се разговара за модернизацијата на армиските сили на Унијата. Евро претставникот Хавиер Солана вчера изјави дека Унијата е многу блиску до започнувањето на нејзината прва воена мисија во Македонија која има за цел зачувавање на мирот. Во Македонија треба да бидат испратени околу 800 војници од силите за брза интервенција на Унијата на местото на НАТО силите чиј што мандат завршува на 26 октомври.
XS
SM
MD
LG