Достапни линкови

Вашингтон: Годишна средба на ММФ и Светската Банка


Во Вашингтон денеска започнува дводневната годишната средба на Меѓунродниот монетрен фонд и Светскта банка на која главна тема ке биде помошта за сиромаштијата во светот. Во меѓувреме илјадници демонстранти – противници на глобализацијата се подготвуваат да одржат протести. Вчера 694 демонстарнти беа уапсени за време на демонстрациите поради средбата и можност Соединетите држави да преземат напад врз Ирак. Министрите за финансии од Групата на 7 водечки индустриски нации по синоќешната средба во Вашингтон соопштија дека брзината на глобалниот економски пораст ке биде посилна во наредните месеци.
XS
SM
MD
LG