Достапни линкови

Лисабон: Силите за брза интервенција на ЕУ нема да му конкурираат на НАТО


Планираните сили за брза интервенција на Европската Унија нема да претставуваат конкуренција туку надоплнување на НАТО изјави синоќа поранешниот претседател на европската комисија Жак Сантер. На обраќањето пред евроспките претставници за одбрана во Лисабон тој додаде дека НАТО и натаму ќе претствува основа на зедничката одбрана.
XS
SM
MD
LG