Достапни линкови

Лондон: Средба Блер - Шредер


Германскиот канцелар Герхард Шредер имаше средба со британскиот премиер Тони Блер во Лондон на која тие разговарале за проблемите со Ирак и со Авганистан како и за европските прашања се вели во соопштението на Даунинг стрит. Се очекува дека средбата на двајцата шефови на владите до која дојде по синоќешното објавување на досието на Блер за Ирак ке може да ги подобри односите мегу Вашингтон и Берлин кои се застрија токму за ова прашање. Шредер во изборната кампања зборуваше против интервенцијата на соединетите држави врз Ирак што пак му помогна да победи.
XS
SM
MD
LG