Достапни линкови

Багдад: Ирак се подготвува за напад од САД


Подготвувајки се за евентулен напад од Соединетите Американски Држави ирачкиот претседател Садам Хусеин наредил да се ископаат ровови надвор од Багдад во кои се наогаат 60 илјади припадници на револуционерната гарда, тврди ирачката опозиција.
Најголемиот дел од припадниците на гардата која е под директна контрола на Хусеин, според оваа неофицијална информација , се распоредени на границата кон Јордан во областите што се под контрола на Курдите.
XS
SM
MD
LG