Достапни линкови

Братислава: Џуринда постигна согласност за нова влада


Демократската партија на Совачка предводена од премиерот Микулаш Џуринда денеска постигна согласност со три партии на десниот центар за формирање нова влада. Бившиот премиер Владимир Мечиар доби 19,5 насто што преставува најмногу поединечно но неговата партија остана изолирана бидејќи. западните земји пред изборите предупредија дека Словачка нема да стане членка на НАТО и Европската унија доколку на изборите победи Владимир Мечијар.
XS
SM
MD
LG