Достапни линкови

Братислава: Мечијар освои 19.5 насто од гласовите


Според првичните резултатите од гласањето на парламентарните избори во Словачка опозиционата партија на поранешниот премиер Владимир Мечијар освои 19,5 проценти од гласовите. Додека за актулниот премиер Микулас Ѕуринда од демократско христијанската партија гласале 15,9 насто. Иако, Мечијар освои најголем дел од гласовите сепак е неверојатно повторно да биде премиер бидејки сите релевантни партии рекоа дека не планираат да коалицираат со него. Западните претствници стравуваат дека ке биде попречена кандидатурата на Словачка за прием во НАТО и во Европската Унија доколку Мечијар повторно дојде на власт.
XS
SM
MD
LG