Достапни линкови

Вашингтон: Рамсфелд ќе предложи НАТО да формира сили за брза реакција


Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд се подготвува да предложи создавање на НАТО сили за брза реакција што ке бидат способни за спречување кризни ситуации надвор од границите на земјите членки на Алијансата. Тој овој предлог ке го претстави на средбата со министрите за надворешни работи на НАТО во Варшава во текот на следната недела. Официјалани американски претствници рекоа дека овие сили треба да претствуваат дистанца, но и надоплонување на планирание сили за брза реакција на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG