Достапни линкови

Братислава: Завршуваат изборите во Словачка


Денеска е последен ден од дводневните избори во Словачка. Исходот од гласањето ке биде многу битен за зачленуавањето на оваа земја во Нато и во Европската Унија. Западните претставници стравуваат дека тоа може да биде попречено доколку порнешниот премиер Владимир Мечијар се врати на власт. Негов против кандидат во парламенарната трка е лидерот на централно левата партија Роберт Фико. Првичните официјални резулатати од гласањето се очекуваат утре.
XS
SM
MD
LG