Достапни линкови

Шведска: Победа на социјалдемократите


На вчерашните парламентарни избори во Шведска победија владејачките социјалдемократи. Според конечните резултати тие, заедно со Левата партија и Зелените добија 53 проценти од гласовите или стодевеесет и едно место во шведскиот парламент. Ова е трета едноподруго изборна победа на социјалдемократите во Шведска.
XS
SM
MD
LG