Достапни линкови

Прага: Криза во владеачката коалиција


Кризата во чешката влада се заканува да ја раскине владеачката коалиција предводена од социјаледемократот Владимир Шпидла. До ова доаѓа откако владата за само еден глас не успеа да добие подршка во парламентот за зголемување на даноците, бидејќи пратеничката Хана Марванова од коалиционата партија на слободата одби да го подржи предлогот. Премиерот Шпидла изјави дека коалицијата може да опстане само доколку Марванова даде оставка на својата пратеничка функција.
XS
SM
MD
LG