Достапни линкови

Вашингтон: САД се спротиставуваат на унилатерална акција на Русија


Официјален Вашингтон соопшти дека нема да го поддржи рускиот претседател Владимир Путин кој се закани дека ќе ги нападне базите на чеченски бунтовници во Грузија. „Соединетите Држави ќе се спротивстават на секоја унилатерална руска воена акција во Грузија“ - соопшти Стејт Департментот. Претседателот Путин во писмото испратено до Советот за безбедност и до генералниот секретар на Обединетите нации наведува дека Русија се подготвува воено да интервенира против чечнските бунтовници кои нашле свое засолниште во Грузија.
XS
SM
MD
LG