Достапни линкови

САД: 600 членови од централната команда се селат во Катар во ноември


Пентагон денеска потврди дека шест стотини членови на главниот штаб на американската Централна Команда ќе бидат префрлени од Флорида во Катар за време на вежбата што е планирана во ноември. Целта на вежбата, според портпарол на Пентагон, е тестирање на способноста за брзо префрлување на штабот во време на криза. Централната команда е задолжена за американските операции во Авганистан и на Блискиот Исток, а таа би била надлежна и за евентуален напад врз Ирак.
XS
SM
MD
LG