Достапни линкови

Загреб: Средба меѓу Ивица Рачан и Јанез Дрновшек


Територијалниот спор околу Пиранскиот залив меѓу Хрватска и Словенија е доминантна тема на денешната средба меѓу премиерите на двете земји Ивица Рачан и Јанез Дрновшек. Минатата година двајцата премиери постигнаа гранична спогодба што хрватскиот сабор одби да ја ратификува. Територијалниот спор во пиранскиот залив летово предизвика серија инциденти.
XS
SM
MD
LG