Достапни линкови

Белград: Прослава за шампионската титула во кошарка


Илјадници луѓе во Белград и во другите градови во Југославија до рано изутрината го прославуваа петтиот златен медал на југословенските кошаркари на светските првенства. Во финалето во Индијанополис, Југославија, во продолжението, ја совлада Аргентина со 84 спрема 77. Стотици луѓе и во Скопје со македонски, српски и југословенски знамиња го прославуваа триумфот на кошаркарите на Југославија.
XS
SM
MD
LG