Достапни линкови

Вашингтон: Воздушниот напад на Авганистан од 1 јули оправдан


Истрагата на американската воена комисија покажала дека воздушниот напад на воените авиони на први јули во Авганистан е оправдан, иако бомбата што падна врз една свадбена веселба уби 48, а рани 117 цивили. Во соопштението на комисијата се наведува дека врз воениот авион било пукано и оти тој само возвратил на нападот. Одговорноста за инцидентот и загубените човечки животи е врз оние што пукале на авионот иако знаеле дека во близина има цивили, се вели во соопштението.
XS
SM
MD
LG