Достапни линкови

Блиски Исток: Претставен европскиот план за решавање на кризата


Министерот за надворешни работи на Данска, која е актуелен претседавач со Европската Унија, на средбите со израелскиот премиер Шарон и палестинскиот лидер Арафат го претстави европскиот план за решавање на блискоисточната криза. Во првата реакција израелскиот премиер ја оценил европската мировна иницијатива како нереалистична. Палестинската страна пак ја подржува иницијативата која предвидува постапно формирање независна палестинска држава.
XS
SM
MD
LG