Достапни линкови

Либија: Уапсени неколку исламисти


Либија повеќе не е земја-одметник и уапси неколку исламисти поврзани со ал-Каеда. Ова го изјави либискиот претседател Моамер ел-Гадафи во говорот по повод годишнината на пучот со кој 69-тата тој дојде на власт. Истовремено, Гадафи ги предупреди Вашингтон и Лондон дека евентуалниот нивен напад врз режимот на Садам Хусеин би можел Ирак да го претвори во уште еден Авганистан.
XS
SM
MD
LG