Достапни линкови

Сеул: Договор за изградба на патишта и железница меѓу двете Кореи


Северна и Јужна Кореа, на крајот од три-дневните преговори во Сеул, се согласија да започнат работите околу изградбата на железницата и патиштата меѓу двете земји. Двете страни се обврзале дека воените власти ќе овозможат проектот да стартува во наредниот месец, а Јужна Кореа ќе му испрати 500 илјади тони храна како помош на Северниот сосед.
XS
SM
MD
LG