Достапни линкови

Брисел: Загриженост на ЕУ поради зголемените тензии меѓу Русија и Грузија


Европската Унија изрази загрженост поради зголемувањето на тензиите меѓу Русија и Грузија. Русија имено ја обвинува Грузија дека им дозволила на чеченските бунтовници да ја користат како своја база областа Панкиси. Поради тоа руските сили го бомбардираа регионот, што предизвика спор меѓу Москва и Тбилиси.
XS
SM
MD
LG