Достапни линкови

Тексас: Егзекуција на лице осудено на смртна казна


Во американската држава Тексас синоќа со лентална инекција беше егзекутирано едно лице осудено на смрт за убиство што го направило кога имало седумнаесет години. Ова е трет случај годинава во Тексас, на егзекуција на лица осудени за дела што ги извршиле како тинејџери и покрена бран критики во Америка, особено од групите кои се залагаат за укинување на смртната казна.
XS
SM
MD
LG